Hoe moet een uitloop voor biologisch pluimvee ingericht worden?

24 juni 2025

Er was onduidelijkheid over de regels rond begroeiing van de uitloop voor bio pluimvee. Daarom heeft BioForum in overleg met de biopluimveehouders en de controleorganen volgende richtlijnen afgesproken.

Onderstaande richtlijnen zijn de minimumvereisten om het optimaal gebruik van de uitloop te garanderen. Ze zullen ook bij de biocontrole ter hand genomen worden. Bekijk dus zeker of jouw uitloop voldoet aan de richtlijnen. Ook het plaatsen van agrivoltaïcs in de uitloop van pluimvee werd in deze richtlijnen opgenomen.

  • In de uitloop is een gevarieerde begroeiing, bestaande uit meerjarige struiken, heesters, bomen en/of grasland en eenjarige gewassen. Hiervan moeten minstens 8 verschillende soorten houtachtige begroeiing (meerjarige planten) voorzien zijn over de volledige oppervlakte van de uitloop. Indien de pluimveehouder kiest voor een boslandbouw aanplant, dus met een productiedoel vanuit de planten, moet het minimum van 8 soorten niet worden aangehouden. Het perceel moet hiervoor in de verzamelaanvraag aangegeven zijn als boslandbouw.
     
  • De beplanting is zo ingericht, dat er looplijnen (heggen, hagen of houtkanten van minimum 45 meter lang) worden voorzien om de dieren van de huisvestiging naar de rest van de uitloop te leiden. Die looplijnen beginnen vanaf een maximale afstand van de stal van 5 meter.
     
  • Het gebied rond de uitloopopeningen (een strook van maximaal 5 meter breed) moet op de juiste manier worden beheerd aangezien gezondheidsrisico’s en het risico op puntvervuiling door overbemesting hier hoger zijn. Dit kan bijvoorbeeld door het plaatsen van keien of een ander strooiselmateriaal dat periodiek kan worden verwijderd. Dit zorgt voor een goede drainage van deze strook net buiten de uitloopopeningen om zo parasitaire besmettingen of andere ziekten en puntvervuiling door overbemesting te beperken.
     
  • Minstens bij de aanvang van de ronde moet de volledige oppervlakte van de uitloop begroeid zijn.
     
  • Wanneer buitenloop lange tijd niet toegankelijk, bijvoorbeeld tijdens periodes van ophokplicht, moet het rantsoen van biologisch pluimvee worden aangevuld met ruwvoer.

 

Wil je hier graag meer informatie over of wil je weten hoe we tot deze richtlijnen kwamen? Neem dan contact op met onze adviseur Pluimvee Liên Romeyns.